Jak stworzyć swoje BJJ?

Jak stworzyć „swoje” Brazylijskie Jiu-Jitsu.

 O czym należy pamiętać myśląc o BJJ:

– Brazylijskie Jiu-Jitsu jest sportem młodym i dynamicznie się rozwijającym,

– jest to sport chwytany o rozbudowanym wachlarzu technik i pozycji,

– techniki można modyfikować w zależności od budowy fizycznej ćwiczącego,

– każdy ćwiczący tworzy własny sposób walki, który nazywamy „grą”.

Co to jest Brazylijskie Jiu-Jitsu?

BJJ historia

Brazylijskie Jiu-jitsu jest stosunkowo młodym sportem chwytanym w naszym kraju. Przez ostatnie 10 lat gwałtownie wzrosła jego popularność co rokrocznie odzwierciedla ilość zawodników na Mistrzostwach Polski. Na tej jednej imprezie staruje sporo ponad 1000 zawodników i zawodniczek z kilkudziesięciu klubów z całego kraju.

Na świecie wielki boom na BJJ rozpoczął się w latach 90tych po pierwszych walkach największej organizacji MMA – UFC.

Podczas pierwszych gal Ultimate Fighting Championships, niewielki Royce Gracie pokonywał dużo większych od siebie przeciwników wzbudzając podziw środowiska sztuk walk. Reprezentował on właśnie Brazylijskie Jiu-Jitsu/Gracie Jiu-Jitsu stworzone min. przez swojego ojca – Helio Gracie. Dzięki swojej niewielkiej posturze doskonale pokazywał jak za pomocą techniki i walki w parterze można zneutralizować dużo większego oponenta.

BJJ występuje zarówno jako samoobrona oraz sport. Skupia się na rzutach z Judo, obaleniach zapaśniczych, bardzo rozbudowanych technikach parterowych, duszeniach i dźwigniach. Poza samoobroną nie występują w nim kopnięcia i uderzenia.
Dzięki zwycięstwom Royce’a Gracie BJJ stało się integralną częścią MMA.

Ilość technik w BJJ jest bardzo duża.

SMS BJJ Kraków


Brazylijskie Jiu-Jitsu jest sportem eklektycznym łączącym w sobie techniki z judo, sambo, catch wrestligu oraz ogromną ilość całkiem nowych technik walki w parterze.

Dzięki wielu utalentowanym i kreatywnym zawodnikom co roku powstają nowe pozycje, przetoczenia i ataki. Ciągła rywalizacja zmusza ich przeciwników do wymyślania kontr technik dzięki czemu sport rozwija się niezwykle dynamicznie.

Ludzie pamiętający początki tego sportu w Polsce doskonale mogą śledzić jak sposób walki ewoluował przez ostatnie 10 lat od tzw. OldSchool do NewSchool Jiujitsu.

Oczywiście dalej na podiach najważniejszych zawodów możemy odnaleźć zarówno przedstawicieli starej, jak i nowej szkoły JiuJitsu. Te różnią się od siebie stosowanymi pozycjami i technikami, koncepcją kontrolowania dystansu i partnera.

Brak tradycyjnych technik.

Bracia Szczudrawa BJJ Kraków Akademia Fenix


Tradycja
jeżeli występuję to dotyczy szacunku dla twórców i pionierów tego sportu walki. Natomiast techniki tworzące system weryfikowane są tylko i wyłącznie na bazie skuteczności i przydatności podczas konfrontacji lub walki sportowej. Jeżeli jakaś technik czy pozycja nie sprawdza się w walce lub na sparingach to nie ma sensu jej nauczać.

Pragmatyzm jest szalenie ważny podczas konfrontacji z żywym przeciwnikiem. Fajerwerki i cuda techniczne nie robią na nikim wrażenia jeżeli osoba je stosująca jest nagminnie „odklepywana”. Bardzo często odróżnia to nowoczesne systemy sportowe jak BJJ i MMA od tradycyjnych sztuk walki gdzie tradycja techniczna pełni bardzo ważną rolę

Dużo technik nie powinno Cię przerażać.

zdolna młodzież Akademii Fenix BJJ w Krakowie


Rozbudowanie sportu pod względem technicznym nie jest jego wadą.
Wręcz przeciwnie, jest dużą zaletą. Dzięki temu początkujący adept nie popada w monotonie i przez lata może poznawać coś nowego.

Cześć materiału wyda się stworzona dla Ciebie. Cześć będzie ciekawa, ale trudna do wykonania. Znajdziesz również elementy, które wydadzą Ci się nieprzydatne do Twoich warunków fizycznych czy sposobu poruszania się. I tym ostatnim też należy poświęcić swoja uwagę a nie skreślać ich jako nieprzydatne.

Bardzo często adept BJJ potrzebuje czasu żeby dorosnąć i zrozumieć część materiału. Wraz z doświadczeniem nauczysz się czuć masę przeciwnika i ją kontrolować. Poprawisz timing, dokładność i kombinacje technik. Dzięki temu te, które wydawały się nieatrakcyjne mogą stać się główną i najsilniejszą bronią jaka zawodnik posiada.


BJJ – szachy sportów walki.

BJJ chess


Trening daje ćwiczącym znajomość mechaniki ruchów. Gdy adept Dlatego bardzo często walka w BJJ porównywana jest do szachów. Tak, to jest sport, który wymaga myślenia a nie samych warunków fizycznych. O tej prawdzie dość szybko przekonuje się każda osoba początkująca.

Tworzenie własnego Brazylijskiego Jiu-Jitsu.

BJJ w Krakowie Akademia Fenix


Gdy adepci poznają dużą ilość technik, zaczynają je grupować na te, którymi walczą i te, mało używane. Zaczynają tworzyć swoją „grę” czyli swój sposób poruszania się, walki z różnych pozycji i własny repertuar technik.

Zajmuje to sporo czasu i na początku „gra” jest dziurawa – czyli posiada wiele luk i niedociągnięć. Łączenie coraz to nowych technik pozwala stworzyć spójną, „szczelną” całość i daje ćwiczącym niesamowitą frajdę. A opcji jest naprawdę bardzo dużo.

Część ćwiczących naśladuje trenera, a inni naśladują czołówkę zawodników krajowych lub ze świata.

Instruktorzy bywają różni – niektórzy przekazują tylko własny sposób walki, a inni dysponują bardzo szerokim wachlarzem technik, których są w stanie nauczać.

Jaka będzie Twoja droga?


Czy Ty odważysz się wejść na matę i stworzyć własne Brazylijskie Jiu-Jitsu?
Jesteś na to gotowy?

Pomożemy Ci stworzyć swoje bjj w Akademii Fenix w Krakowie.

 Maciek „Animek” Szczudrawa