Co jest pociągające w Brazylijskim Jiu-Jitsu?

Co jest pociągające w Brazylijskim Jiu-Jitsu?

Trenuję już sztuki i sporty walki przez ćwierć wieku i ostatecznie systemem, któremu się poświęciłem jest BJJ. W swoim życiu ćwiczyłem japońskie karate, poznawałem chińskie kung-fu, byłem obecny przy narodzinach krakowskiej capoeira i BJJ. Jednak to brazylijski system chwytany ujął mnie najbardziej i poświęciłem mu jak dotąd spory kawałek życia.
Co w tym sporcie jest zachwycającego? Co powoduję, że ludzie mogą go uprawiać przez wiele lat?

Jan Szczudrawa Akademia Fenix BJJ Kraków

Atmosfera na treningach

Zacznę może od atmosfery na treningach i ludzi uczestniczących w zajęciach. To jest pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy. Większość trenerów BJJ i gwiazd tego sportu, jakich poznałem to ludzie szalenie otwarci i weseli.

Dyscyplina na zajęciach? Oczywiście, ale bez przesady. Na tych zajęciach ludzie z najróżniejszych środowisk, w różnym wieku i o różnym statucie potrafią zżyć się ze sobą. Biznesmeni, naukowcy, studenci, pracownicy fizyczni – to nie ma znaczenia ponieważ pasja do tego co się robi usuwa jakiekolwiek różnice i podziały.

Atmosfera na zajęciach może być luźniejsza niż w przeciętnym, tradycyjnym dojo, wypełniona treningiem przeplatanym żartami. Dzięki temu ludzie mogą się uczyć i dobrze bawić, tworząc społeczność BJJ. Gdy nadchodzą zawody to oczywiście treningi robią się surowsze i bardzo ciężkie. Gdy nie ma zawodów atmosfera się rozluźnia i łączy całą drużynę. Dzięki temu ludzie poznają się, spędzają wspólnie czas poza matą, tworzą trwałe przyjaźnie.

Yelp Event w Akademii Fenix BJJ Kraków

Sprawne, gibkie ciało

Brazylijskie Jiu-Jitsu jest też sportem ogólnorozwojowym, mocno rozwijającym ogólną sprawność, wydolność, koordynację, proprioceptywne czucie ciała i inne. Dobrze jeżeli instruktor ma w sobie chęć rozwijania się i zapozna się z różnymi metodami treningowymi. Rozciąganie, elementy jogi, gimnastyki i trening siłowy są wspaniałym uzupełnieniem na zajęciach BJJ. Szeroko pojęte ćwiczenia na własnym ciężarze ciała (kalistenika), mogą być bardzo łatwo wplatane do zajęć, wzmacniając ciała ćwiczących, spalając tkankę tłuszczową i redukując szansę na urazy podczas uprawiania tego sportu. Dzięki temu treningi na macie mogą być wystarczającą aktywnością do utrzymania bardzo sprawnego ciała.

 Arm Drag BJJ Akademia Fenix w Krakowie

Eklektyzm

To co jest niezwykłe w tym sporcie, to otwartość sytemu, eklektyczność.
Tradycyjne sztuki walki charakteryzuje wierny przekaz od mistrza X. Techniki nie były i nie są zmieniane tylko powtarzane najwierniej jak się da na bazie tradycji.

Często w tradycyjnych rodzinach np. kung fu, karate rodzi to okazje do kłótni i wojen. Patrząc z boku powód może wydawać się całkiem błahy – np. formie/kata nazwijmy ją „formą smoka potykającego się o górę” jedni trzymają palec bardziej zgięty a inni prosty. To wystarczy do kłótni, rozłamów. Dla dorosłego człowieka jak się nad tym zastanowi to brzmi to absurdalnie, ale niestety tak jest. Ludzie uwielbiają walczyć o to, co jest według nich lepsze, bo „bardziej mojsze lub najmojsze”. Podobnie w capoeira można zetknąć z wyśmiewaniem innych sekcji ponieważ inaczej robili ginga (podstawowy krok poruszania) czy kopnięcia.

BJJ jest wolne od takich zachowań, ponieważ nie występuje tu tradycja przekazu. To otwarty system chwytany, który gromadzi w sobie wiedzę z najróżniejszych dyscyplin takich jak zapasy, judo, sambo, catch wrestling i innych. Nie jest istotne skąd dana technika pochodzi jeżeli działa.

Skuteczność jest jedynym wykładnikiem przydatności techniki w systemie. Działa? Bierzemy. Słabo działa? Poprawiamy tyle ile się da. Nie działa? Szkoda na nią czasu. Pojawiają się różne warianty pozycji i technik. Różnią ich szybkość, kontrola przeciwnika, potrzebna siła i inne, ale zawsze są skuteczne. Dzięki temu nie ma internetowych wojen dotyczących techniki, niepotrzebnych niesnasek – wszystko rozwiązywane jest na macie i na zawodach.

Sms Zawody

Zasady na zawodach

Podobnie jak z zestawem technik, jest z zasadami na zawodach. Zasady w zależności od organizatora bywają dość różne. Część jest bardziej liberalna jeżeli chodzi o repertuar dozwolonych technik. Inne potrafią być bardziej restrykcyjne, z jednej strony ograniczając zawodników, z drugiej bardziej ich chroniąc.
Zarówno na arenie krajowej i międzynarodowej można wybierać turnieje z zasadami, które lubimy i dają nam najwięcej radości i satysfakcji.

Nie ma nakazów i zakazów gdzie dany zawodnik może startować. Mistrzostwa Węgier? Bardzo proszę. Brazylia? USA, Europa Zachodnia? Prawie cały świat staje otworem, dając okazje do wspaniałych wyjazdów połączonych ze sportową pasją.
Osobiście uważam, że dobry grappler (zawodnik sportu chwytanego) poradzi sobie niezależnie od zasad. Czy walczy w gi (kimono) czy nie, czy wolno wszystko czy są ograniczenia w dźwigniach na nogi, obaleniach czy duszeniach.

  BJJ w Akademii Fenix w Krakowie

Kontakt z żywym człowiekiem

Innym czynnikiem przyciągającym do Brazylijskiego Jiu-Jitsu jest kontakt i konfrontacja z żywym przeciwnikiem. Nie występują tu kata, formy czy ćwiczenie w powietrzu. Zawsze ćwiczymy w parach i zawsze walczymy w parach.

Na początku większość ludzi ma z tym problemy, ponieważ jesteśmy bardzo blisko drugiego człowieka. Podczas treningu i walk sparingowych dystans jednak dość szybko znika a ludzie odnajdują frajdę z technik i rywalizacji 1na1. Ludzie nie tylko zaczynają się zmagać z własnymi słabościami, ale i z żywym przeciwnikiem. Przecież ten chce im „urwać” kończynę, udusić, zgnieść… Duma odchodzi na bok kiedy dużo mniejszy kolega z zaawansowanym pasem zmusi Cię do odklepania (poddania się) kilka razy w ciągu 5 minut. Ego musi to znieść, człowiek uczy się pokory i radzenia sobie z porażkami. Nie ma na świecie zawodnika, który nie został by kiedyś odklepany. Cierpliwość również jest rozwijana podczas zajęć. Opanowanie materiału technicznego, wspinanie się po szczeblach pasów oraz nauka stosowania technik w walce wymaga czasu. Nikt nie rodzi się z idealnym timingiem i doświadczeniem. Taką osobę się trzeba zbudować.
Dzięki BJJ ludzie poznają swoje możliwości, ich charakter jest przekuwany i wzmacniany. Przez kilkanaście lat prowadzenia zajęć mam przyjemność oglądania jak z delikatnych ludzi po kilku latach wychodzą mocni zawodnicy, którzy w życiu dadzą sobie radę niezależnie od sytuacji.

Maciej Szczudrawa Czarny pas BJJ w Krakowie

 Wiele aspektów Brazylijskiego Jiu-Jitsu

BJJ zawiera w sobie rywalizację sportową, samoobronę, walkę w pozycji stojącej i parterze. Niesie za sobą promowanie zdrowego trybu życia, poszerza horyzonty oraz potrafi wszechstronnie wpływać na ciało osób ćwiczących.

Część ćwiczących koncentruje się tylko na aspektach walki sportowej ucząc się technik zakrawających na złożone ćwiczenia gimnastyczne. Inni skupiają się bardziej na praktycznych technikach, przydatnych w sytuacjach zagrożenia zdrowia podczas codziennego życia. Jeszcze inni odczuwają potężne „flow” z samego płynnego wykonywania technik i radość z ruchu.

Fenix BJJ Kraków - Knee Slicer

Obszerny materiał techniczny

Brazylijskie Jiu-Jitsu zawiera bardzo dużą ilość technik i pozycji. Tworzą one zestaw, z którego tak jak z puzzli możemy stworzyć własny sposób walki. Poznanie wszystkich elementów oczywiście zajmuje czas, ale z drugiej strony nie pozwala na monotonie i nudę. Obserwując dziesiątki zawodników z czołówki światowej, nie odnajdziemy dwóch walczących tak samo. Dzięki temu każdy ćwiczący tworzy swoją własną odmianę BJJ.

Jiu Jitsu w Fenixie Kraków

Brazylijskie Jiu-Jitsu nie dyskryminuje ludzi starszych wiekiem

W wielu sekcjach sportowych ludzie starsi nie bardzo mają czego szukać. Sekcje zapasów czy Judo skupiają się na kształceniu dzieci i młodzieży tak aby wyhodować olimpijczyka. Dorosli najczęściej odsyłani są z kwitkiem. BJJ może ćwiczyć każdy, niezależnie od wieku. Ludzie zaczynają ćwiczyć mając kilkanaście lat, trzydzieści, pięćdziesiąt i więcej. Wiek nie ma znaczenia i każdy jest ile widziany na Sali. Podobnie jest z zawodami gdzie występują kategorie dla ludzi po 30 i zmieniają się co 5 lat. Nie ma obawy, że na zawodach będąc 50 latkiem trafimy na 20 letniego zawodnika w szczycie formy. Dlatego zawody są dla wszystkich.

Kilka słów od starego weterana (pierdziela 😉 )

Po ponad 15 latach uprawiania tego sportu ciągle odnajduje w nim nowe elementy, którymi się zachwycam. Ten sport wiecznie ewoluuje!

To kilka zalet płynących z uprawiania BJJ.

Dużo osób dało się wciągnąć na matę i każdy odnalazł coś swojego.
Ile jeszcze można znaleźć zalet? Na pewno Ty też dostrzeżesz jakieś inne zalety tego sportu.

 Czarne pasy BJJ w Akademii Fenix BJJ Kraków

Maciej „Animek” Szczudrawa

Główny trener Akademii Fenix – BJJ Kraków