Jak świadomie sparować?

Co odróżnia sparingi w BJJ od innych sztuk walki?

Tym, co odróżnia Brazylijskie Jiu Jitsu od większości sportów czy sztuk walki, jest możliwość sparowania niemal od pierwszego treningu. Nawet średnio wysportowany adept już na trzecim czy czwartym treningu jest w stanie w miarę świadomie wykorzystywać nabytą wiedzę. W określonej przez trenera sytuacji może „na żywo” próbować technik czy strategii w danej pozycji w walce na ziemi.

Sparingi BJJ Kraków
Oczywiście nie nauczy się na kilku treningach całych podstaw BJJ, ale w określonej sytuacji np. będąc w pozycji bocznej dostanie ogóle wytyczne tego jak układać ciało, jakich ruchów i strategii używać żeby się stamtąd wydostać, do czego dążyć itd. Jest to sytuacja bezpieczna dla trenujących, w pewien sposób zamknięta – adept po ucieczce z pozycji, co było jego zadaniem, wraca z powrotem do punktu wyjścia i próbuje na nowo – tak by ilość wykonywanych poprawnie akcji była jak największa.
Zapasy w Krakowie Fenix

Gdyby postawić takiego początkującego w innej sytuacji z doświadczonym praktykiem, to ten pierwszy nie wiedział jak by się zachować w sytuacji innej niż pozycja boczna, a ten drugi prawdopodobnie wygrał by z nim zmieniając pozycję i atak. Obu zawodnikom taki sparing niewiele by dał – poczatkujący zostałby zdominowany. Natomiast doświadczony zawodnik niedużo by wyniósł z takiej walki, co mogło by mu dać fałszywe poczucie pewności siebie. Mogło by wyrobić złe odruchy w walce z przeciwnikami jego poziomu.

Sparingi w bjj Kraków Fenix
Dlatego niezwykle istotne jest świadome sparowanie, ponieważ każda sytuacja treningowa jest inna, ale każda też w określony sposób służy rozwojowi w Brazylijskim Jiu Jitsu. To niezwykle ważne na każdym poziomie i kolorze pasa – należy trenować, a więc i sparować świadomie, tak by wynieść z walki jak najwięcej. Tutaj nakreślone zostały podstawowe typy sparingów w bjj, wykorzystywane w różnych momentach cyklu treningowego.

No-gi w Krakowie Fenix

Dlatego walczcie świadomie, rozumiejąc sytuację treningową i potraktujcie ją jako sposób nauki lub rozwoju tej „właściwej” gry, czyli tzw. A – game, trybu gdzie zawodnik jest w stanie atakować swoimi najlepszymi kombinacjami chwytów na zawodach. Umiejętność zmieniania trybu sparringu pozwoli wam też odpowiednio zareagować w sytuacji zagrożenia na ulicy czy w sparringu z osobą na dużo wyższym poziomie lub stylu walki.

 

Rodzaje sparingów w BJJ:

  • Sparring (normalna walka,  „awantura” ;))– zwyczajna walka na treningu, zaczynająca się na nogach z uprzednim zbiciem piątki. Adepci sami regulują sobie intensywność takiego sparingu – najczęściej w zależności od stopnia zaawansowania. Regułą jest, że pasy o tym samym kolorze walczą ze sobą z pełną intensywnością, natomiast wyższe z niższymi lub mniej doświadczonymi regulują intensywność. Wielu zawodników lubi uczyć się podczas zwykłych sparringów np. walcząc określoną pozycją lub celowo dopuszczając do pewnych sytuacji w których chce się nauczyć walczyć.

jiu-jitsu w krakowie

  • Zadaniówka (sparing zadaniowy, task training) – sparring zaczyna się z określonej pozycji, a adepci mają wykorzystać nabytą podczas treningu wiedzę. Najczęściej robiony w parach lub w linii z kilkoma parami walczącymi naprzemiennie. Taka forma treningu pozwala wyizolować konkretny moment w walce nad którym chcemy się skupić lub pozwala nauczyć się walki nową pozycją. Przyzwyczaja też do określonego zachowania w walce, pozwala doskonalić technikę.

BJJ w Krakowie

  • Dochodzeniówka (shark tank, kakarigeiko, grupa śmierci) –  specyficzny rodzaj sparingu, który w zależności od formy skupia się na jednej lub kilku osobach. Sparing w szybkich zmianach, symulujący w mocniejszej formie sytuację walki na zawodach. Do zawodnika na zmianę dochodzi kilka osób, najczęściej w odstępie 2 minut przez czas trwania walki. Bardzo wyczerpujący, walka ze zmianami przeciwnika męczy znacznie bardziej niż walka z jednym oponentem nawet na długim dystansie. Stosowane najczęściej w przygotowaniu do turniejów.

Akademia Fenix Sparingi

  • Flow roll (szachy, luźna kulanka) – wolny, techniczny sparring, najczęściej polegający na luźnej wymianie pozycji. Taka walka mniej służy konfrontacji, a bardziej wymianie technik, sklejenia ze sobą pozycji, płynnych przejść i zmian chwytów. Bardzo pomaga w nauce, świetnie pomaga w wyłapaniu „dziur” w grze lub błędów w technice.

Maciej Kozak BJJ Kraków Fenix

  • Sparing sędziowany – robiony zaraz przed zawodami, z wydzieleniem na macie pola walki i osobą sędziującą. Najczęściej walczą osoby o zbliżonym poziomie zaawansowania. Sytuacja w której zawodnik się znajduje ma symulować tą, jaką zastanie na zawodach – będzie miał świadomość tego, że musi wygrać, więc automatycznie jego ciało zacznie inaczej reagować, męczyć się i działać pod presją. Taki sparring jest niezwykle ważny i nawet na poziomie treningu jest w stanie wychwycić dziury i niedociągnięcia w BJJ zawodniczym, nastawionym na walkę w określonym systemie punktacyjnym np. IBJJF czy ADCC.

 

Maciej „Sms” Kozak

Akadamia Fenix BJJ w Krakowie