BJJ – Sport walki i samoobrona w jednym

Brazylijskie Jiu-Jitsu (znane również jako BJJ lub po prostu jiu-jitsu) jest sportem walki oraz systemem samoobrony skupiającym się na chwytanym aspekcie walki. Istotą BJJ jest przeniesienie walki do parteru, skontrolowanie przeciwnika przez zajęcie dominującej pozycji i zmuszenie go do poddania się za pomocą szerokiej gammy technik kończących takich jak duszenia lub dźwignie.

Historia – Jak to się zaczęło?

Historycznie Brazylijskie Jiu-Jitsu wywodzi się od rodziny Gracie, która nauczyła się i zmodyfikowała Kodokan Judo od Mitsuyo Maedy na początku XX wieku. Największą sławę dyscyplina zdobyła przez turnieje vale tudo (prekursor obecnego MMA), w których reprezentanci BJJ pokonywali przedstawicieli innych sportów i sztuk walki w walce wszechstylowej. Od tego czasu BJJ nieustannie ewoluowało na drodze rywalizacji sportowej doprowadzając do powstania najbardziej złożonego i rozwiniętego pod względem technicznym sportu chwytanego.

Jak mniejsi pokonują większych?

BJJ promuje ideę możliwości obrony mniejszej i słabszej osoby nad przeciwnikiem o silniejszych parametrach fizycznych. przez zastosowanie odpowiedniej techniki, dźwigni i presji.

Przede wszystkim jednak przez przeniesienie walki do parteru, w którym różnica fizyczna nie jest tak znacząca. Powoduje to że walka w parterze jest głównym elementem jiu-jitsu, ale nie jedynym i nacisk jest również kładziony na walkę w stójce (rzuty) i aspekty samoobrony.

Jeden sport, dwa warianty.

Brazylijskie Jiu-Jitsu można trenować w dwóch odmianach: w kimonach (Gi) oraz bez (No-Gi). Choć odmiany te różnią się nieznacznie zasadami oraz wachlarzem technik, większość zawodników trenuje obydwa aspekty walki. Typowy trening Brazylijskiego Jiu-Jitsu składa się z rozgrzewki wzbogaconej o ćwiczenia koordynacyjne, doskonaleniu elementów technicznych walki, oraz sparingów zwykłych i/lub zadaniowych (rozwijających konkretną płaszczyznę walki np. przejścia gardy partnera).

Atmosfera, pasja i dobrzy przyjaciele.

Jednak to co jest najważniejsze w Brazylijskim Jiu-Jitsu to drużyna. Wspólne treningi i doskonalenie się w miłej atmosferze pozwalają trenującym odpocząć od trudów pracy i dnia codziennego, oraz poznać wielu nowych przyjaciół na lata z którymi można dzielić wspólną pasję.

Właśnie dlatego trenujemy w Akademii Fenix, BJJ Kraków.